Katedra Polityki Innowacyjności i Zrównoważonego Rozwoju

Katedra Polityki Rozwoju Zrównoważonego prowadzi wielostronne, skoordynowane badania z zakresu problematyki sustainable development: geneza i ewolucja międzynarodowej polityki zrównoważonego rozwoju (dalej: ZR); miejsce ZR w polityce Unii Europejskiej; ZR w polityce państwa; środowiskowe i społeczne aspekty ZR; ZR rolnictwa i obszarów wiejskich w warunkach integracji europejskiej; regionalne aspekty ZR; filozofia i etyka ZR, w tym aksjologiczne i normatywne wymiary ZR; relacje między ideą ZR i społeczną odpowiedzialnością biznesu; szanse i zagrożenia ZR.

Pracownicy Katedry aktywnie uczestniczą w najważniejszych wydarzeniach naukowych i politycznych z zakresu polityki ZR, poczynając od debat w gmachu Sejmu RP po konferencje z okazji przełomowych inicjatyw ONZ. Odbyli szereg spotkań w Ministerstwie Środowiska i Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska. Są zapraszani do komitetów naukowych ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji oraz rad naukowych czasopism podejmujących tematykę ZR. Zasiadają w radach naukowych parków narodowych i rezerwatów biosfery.

Zespół Katedry przyczynia się do upowszechniania wiedzy o ZR, biorąc udział w audycjach radiowych i telewizyjnych, uczestnicząc w przedsięwzięciach kulturalnych i imprezach artystycznych, spotkaniach samorządów lokalnych, wnosząc wkład do przygotowania i monitorowania lokalnych strategii rozwoju, organizując lokalne grupy działania i inicjując ich akcje, współpracując z placówkami oświatowymi.